Gaismas nākšana latviešu kamermūzikā LNB jumta korē

Dalīties:

28.12.2022

Gaismas nākšana latviešu kamermūzikā LNB jumta korē

Pētera Vaska fonda Ziemassvētku labdarības koncertā Gaismas nākšana, kas ik gadu notiek Latvijas Nacionālās bibliotēkas jumta korē, šogad 28. decembrī plkst. 17 latviešu uzlecošā operas zvaigzne, šobrīd Berlīnes Mākslu augstskolā studējošā Katrīna Paula Felsberga, pianiste Agnese Egliņa un sitamisntrumentālists Reinis Tomiņš  atskaņos Romualda Kalsona, Jēkaba Jančevska, Pētera Vaska un Viļņa Šmīdberga kompozīcijas. Kā arvien būs arī pirmatskaņojumi. To autori šoreiz ir kompozīcijas meistars Arturs Maskats un jaunākās paaudzes komponists Henrijs Poikāns, kurš šobrīd studē apmaiņas programmā Nīderlandē, Amsterdamas konservatorijā.

«Varētu teikt, ka šajā programmā ir īstenojušies vairāki nelieli sapnīši, kurus, acīmredzot, atliek tikai izteikt skaļi un tie piepildās,» atklāj Katrīna Paula Felsberga. Talantīgā dziedātāja izpaužas dažādos tilos un žanriem, un ir jau vairāku starptautisko konkursu laureāte. Operpubliku Latvijā šā gada pavasarī savaldzināja viņas spilgtā debiju Cerlīnas lomā V.A. Mocarta operas Dons Žuāns jauniestudējumā Latvijas Nacionālajā operā.

Pirmoreiz kopā ar pianisti Agnesi Egliņu viņa muzicējusi komponista Jēkaba Jančevska autorkoncertā Botānika Salaspils Botāniskajā dārzā, atskaņojot divas Jēkaba Jančevska dziesmas, kuras izskanēs arī šajā koncertā. Pavasarī ierakstījušas šīs dziesmas Latvijas Radio fondos, abas ieminējušās, ka labprāt kopā sagatavotu pilnu koncertprogrammu. Jau rudenī nācis Pētera Vaska fonda vadītājas Regīnas Deičmanes piedāvājums veidot latviešu komponistu vokālās laikmetīgās kamermūzikas programmu. Ilgi nebijis jādomā, kuru pianistu uzrunāt un, dziedātājai par prieku, Agnese atsaucās.

Savukārt dziedātājas otrs sapnītis ir saistīts ar Artura Maskata jaundarbu. «Kad ar Agnesi plānojām programmu, vēlējāmies arī iekļaut kādu skaņdarbu, kas parādītu sitaminstrumentu krāšņumu, jo muzicēsim kopā ar daudzveidīgo perkusionistu Reini Tomiņu. Meklējot šādu skaņdarbu, Agnese piezvanīja  komponistam. Sagadījās, ka tas bija dienu pirms Ojāra Vācieša dzimšanas dienas 13.novembrī. Arturs minēja, ka katru gadu Vācieša dzimšanas dienā lasa viņa dzeju un izteica vēlmi uzrakstīt skaņdarbu balsij, klavierēm un sitaminstrumentiem ar Vācieša tekstu kā dāvanu dzejniekam. Kad Agnese to man pastāstīja, atmiņā atausa kāds pasens vakars, kad pēc koncerta, kurā skanēja Artura Maskata mūzika, es savai mammai teicu: «Ak, tas gan būtu skaisti, ja kādreiz man būtu iespēja pirmatskaņot kādu Maskata skaņdarbu…». Atliek tikai sapni izteikt skaļi,» secina Katrīna Paula Felsberga.

Pētera Vaska fonds sistemātiski atbalsta latviešu jauno komponistu jaunradi. Šogad jaundarbu radījis 21 gadu vecais, talantīgais komponists Henrijs Poikāns. «Ar Henriju iepazināmies šajā vasarā, kad viņš uzaicināja mani piedalīties sava jaundarba Par klausīšanos pirmatskaņojumā eksperimentālās mākslas festivālā Optižūns Ērgļos. Tā kā Henrijs ilgus gadus ir dziedājis korī Kamēr…, viņam nav jāskaidro, kā darbojas balss aparāts un ko labāk balsij nerakstīt. Man bija liels prieks, ka Henrijs atsaucās un radīja brīnišķīgu, meditatīvu un gada nogales noskaņai atbilstošu skaņdarbu Ar burtu m sākas Miers. Skaņdarba teksts ir tikai viens teikums: «Nonākt mierā, nedaudz paslēpties, tad doties.» Tas ir skaists atgādinājums mums visiem atcerēties, ka arī gada izskaņas laikā, kurš mēdz būt ļoti aizņemts, ir vajadzīgi brīži, kad ievilkt elpu, būt ar sevi, jo tikai tad ir iespējams doties tālāk un sniegt prieku citiem,» uzsver dziedātāja. Henrijs Poikāns atklāj, ka skaņdarbs Ar burtu m sākas Miers ir pirmā kompozīcija, kuru viņš uzrakstījis Amsterdamā. «Pilsēta ir liela, strauji pulsējoša, svarīgi katram atrast savu vietu tajā. Līdzās brīžiem, kuros dodos pasaulē, meklēju un strādāju, ir svarīgi arī brīži, kas pavadīti vienatnē. Svarīgi ir atgūt spēkus, atrast mieru, lai dotos tajā un darītu labu,» viņš saka. Lai gan Henrijs Poikāns vēl ir J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas students, viņa mūzika jau ir skanējusi Rīgas Domā, koncertzālē Ave sol, laikmetīgās mūzikas festivālā Decibels, jauniešu mākslas festivālā Optižūns u.c. Viņīs ir sadarbojies ar Latvijas Radio kori, ērģelnieci Ilzi Reini, horeogrāfi Luīzi Neilu Plukši, kori Laudate, LNSO metālpūšaminstrumentu kvintetu u.c. Henrijs Poikāns jau divreiz ir ieguvis 3. vietu Pētera Vaska fonda rīkotajā jauno komponistu konkursā (2021. un 2022. gadā), savukārt 2020. gadā saņēma mūziķu simpātiju balvu 23. Latviešu mūzikas svētkos Madonā. Kopš 2019. gada Henrijs dzied jauniešu korī Kamēr…, no kura, kā pats uzskata, iemācījies mīlestību pret vokālo mūziku.

 

Koncerta ieraksts.